My Foray Into Food Storage

A regular gal learning about Food Storage, Home Cooking, Canning, Gardening, and more!

Am I REALLY Saving Money? Part Two: Homemade Sandwich Bread (New, Updated Recipe)

51 Comments

As part of my “Am I Really Saving Money?” series, today I will analyze the cost of homemade sandwich bread versus store bought sandwich bread.  Homemade bread, when done well, tastes SO GOOD, and there are no “mystery” ingredients in your bread, since you made it yourself.  BUT, there’s a learning curve, isn’t there?  Is it worth it?  Will you really save that much money?  In today’s post, I posted my new, updated version of my favorite “Easy, Peasy Bread” recipe along with a cost analysis.  Look it over and decide what’s right for you and your family.

 

Without further ado, let us begin!  I usually buy Oroweat Country Buttermilk bread for my kids.  It’s their favorite.  I know that there’s not much fiber in it, but my boys love it.  It is only worth making bread if my boys like it as much as they like Oroweat bread.

 

As promised, this is the latest version of my favorite, homemade, sandwich bread, hot off the presses!  (Here’s a link to my previous version, which is also very good.  It includes a photo step-by-step for making bread.)

 

 

Here's my latest batch of Easy, Peasy Bread,, made just last night.

Here’s my latest batch of Easy, Peasy Bread,, made just last night.

 

 

Easy, Peasy Bread, version 2.0

Adapted from Pound-It Bread by Joan Miller

 

Ingredients

5 cups bread flour

2 tablespoons active dry yeast (or 2 packets of instant yeast)

1/2 cup sugar

2 cups water, lukewarm (should not feel hot on the inside of your wrist)

1/2 cup milk (or half-n-half, cream, evaporated milk, etc.  I used 2%.)

1 teaspoon white vinegar

2 teaspoons salt

2 tablespoons salted butter, melted

1/4 cup vital wheat gluten

1 tablespoons dough enhancer

 

Directions

Proof yeast by mixing a tablespoon of sugar along with the yeast into the warm water.  Stir and set aside.  It should start to bubble within a couple of minutes.  Mix milk and vinegar together and let mixture sit while the yeast is proofing.  If you have buttermilk on hand, you can use it in place of the milk/vinegar mixture.

 

Add all dry ingredients to your mixing bowl.  Pour melted butter and milk/vinegar mixture over the top of the dry ingredients.  When the yeast mixture is bubbly, pour it into the mixing bowl.   Mix until the ingredients begin to form a ball.  Then, pour the bread dough onto a floured surface, divide dough in half, and let it sit for 10-15 minutes.  After letting the dough rest, pound each lump of dough for one minute.  Then roll up and put in a greased loaf pan.  Allow it to rise until the dough is 1-inch above the top of the pan.  Place the pan in a preheated 400 degree oven for 12-15 minutes, until the top of the loaf begins to brown.  Cover the loaves with aluminum foil and continue cooking until done.  Total cook time is 25-30 minutes.  Let cool completely before slicing.  (LOST?  Check out my photo step-by-step here.)

 

Makes 32 slices.  Each slice contains 98 calories and 1 gram of fiber.

 

Homemade Bread is the BEST!  Don't you agree?

Homemade Bread is the BEST! Don’t you agree?

 

How much does it cost to make?  Wait no longer for enlightenment.  Here’s a breakdown for you, based on today’s prices at my local southern California store.  Your prices may differ from mine, but this should give a good basis for comparison.

 

Ingredients purchased at Von’s

Flour – $1.32

Yeast – $1.16

Sugar – $0.15

Milk – $0.15

Vinegar – Less than $0.01

Salt – Less than $0.01

Butter – $0.22

Vital Wheat Gluten (Von’s didn’t carry, so this is Honeyville Grain’s price) – $0.29

Dough Enhancer (Von’s didn’t carry, so this is Honeyville Grain’s price) – $0.07

 

Total Price from a full service grocery store – $3.38

 

 

Ingredients purchased at Costco/Sam’s Club (The price I pay.)

Flour – $0.42

Yeast – $0.08

Sugar – $0.08

Milk – $0.10

Vinegar – Less than $0.01 (about 1/4 cent)

Salt – Less than $0.01 (about 1/2 cent)

Butter – $0.13

Vital Wheat Gluten (Bought from Honeyville Grain) – $0.29

Dough Enhancer (Bought from Honeyville Grain) – $0.07

 

Total Price when ingredients purchased in bulk – $1.19

 

 

Final Cost Analysis

 

Yummy Sandwich bread for less than 5 cents a slice!

Yummy Sandwich bread for less than 5 cents a slice!

 

Oroweat Buttermilk price at Von’s – $2.99 for 18 slices = Just under $0.17 a slice

Oroweat Buttermilk price at Costco – $5.54 for 48 slices = A little under $0.12 a slice

Homemade with ingredients purchased at Von’s – $3.38 for 24 slices = A little under $0.11 a slice

Homemade with ingredients purchased in bulk – $1.19 for 24 slices = Just under $0.05 a slice

 

Costco bread costs 2 1/2 times the homemade bread.  Now, that’s a deal!  The freshness is a bonus, and I love knowing exactly what’s in my bread.

 

What about you?  Do these numbers make you want to make your own sandwich bread?

Advertisements

Author: Laurie Nguyen

I am a happily married, stay at home mom with four sons, ages 24, 22, 18, and 14. I'm not a professional blogger, and I'm certainly not a foodie or a chef. But I like food, so I think I'm qualified to write about my own life experience with food. Want to be a little more prepared for the unexpected? Check out my Food Storage Blog, http://forayintofoodstorage.com. Have a question about Food Storage? Email me: forayintofoodstorage@gmail.com.

51 thoughts on “Am I REALLY Saving Money? Part Two: Homemade Sandwich Bread (New, Updated Recipe)

  1. I made my first run at sandwich bread today… The crust was too thick. I’m going to keep trying. 🙂

    Like

  2. This is great. I make my own bread for allergy reasons actually but never did a cost analysis. I do a mixed grain bread with oats and bulgar and seeds, but I’m sure it’s less expensive as you said, than purchasing it. Sometimes when I complain to myself about having to make it I think at least it saves a trip to the store! I do think homemade saves that way too.

    Like

    • It sure does! I hate having to run to the store, because we are out of one or two things. It helps so much to be able to make them at home. 🙂

      Your bread sounds yummy. Care to share the recipe?

      Like

      • Sure! I have tried many recipes but this is my “house bread”, I make it a few times each week.

        1 1/4 cup water
        3/4 teaspoon salt
        2 tablespoons oil ( I use canola)
        1 tablespoon honey
        1 cup wheat flour
        1 1/2 cups bread flour (you can change this % slightly if you like, sometimes I do 1/2 and 1/2 too…)
        1/4 cup bulgar
        1/4 cup wheat bran
        1/4 cup oats
        1/4 cup sunflower seeds
        2 teaspoons yeast

        And that’s it. Sometimes I sprinkle oats or flax seeds or hemp seeds on top just for decoration–held on there with egg white or a little more honey. I use King Arthur flour, Bob’s Red Mill grains and Red Star yeast…just as an FYI.

        Like

  3. The taste of homemade bread is what makes me decide to make it, not the cost. I don’t know what dough enhancer is. What is it for?

    Like

  4. I make sourdough bread every week. Truthfully, I had not done a cost analysis because really I prefer the homemade. But seeing this makes me feel good!

    Liked by 1 person

  5. Baking at home makes the house smell great too. Priceless!

    Like

  6. I love to make homemade bread! Thanks for posting a recipe I can try out for sandwich bread since my bread tends to be eaten right out of the oven slathered in butter. 🙂

    Like

  7. I love making my own bread! Thanks for sharing your recipe.

    Like

  8. Great post. I often wonder if I’m really saving money doing lots of supposedly frugal thing. Like canning. But I guess ultimately it’s about the joy of the process and knowing what’s in my food.

    Like

  9. I bake a lot of bread because then I can control what goes into it.

    Like

  10. My officemate once made whole wheat bread with chia seeds, molasses, and oats in it. It was pretty heavy – on the wallet and in my tummy =). Couldn’t quite figure out how to describe the flavor though, but it was quite good.

    Liked by 1 person

  11. The Oroweat Buttermilk is my favorite, too! Laurie, I would love to be able to buy my bread from you!

    Like

  12. Well done. I have been making bread for years and it is hands down better than storebought in every way. Each loaf I make it gets better and better.

    I recently started experimenting with my recipe and discovered that egg replacer does a great job in place of dough enhancer. So depending on what your store carries, that might make it even cheaper.

    Thanks for the post!

    Like

  13. I always wondered if making homemade bread as worth the time and the effort to save on buying grocery store bread- but honestly, I just never put in the time and the effort to figure it out! Thanks for doing my dirty work for me.

    Like

  14. There is nothing better than homemade bread, especially when the neighbors smell it and come a running!

    Like

  15. I love to see other people noticing the many benefits of homemade bread! I recently posted a cost analysis of a few of my favorite loaves, and was blown away at the significant difference in cost, especially when (as you point out) you buy things in bulk. http://bakersandbest.wordpress.com/2014/03/31/how-much-is-that-loaf-in-the-window/

    Like

  16. This looks awesome! Thanks for comparing the prices in such a detailed way… I love that it is definitely cost effective!

    Like

  17. Your bread looks amazing. I’ve been baking sandwich bread for almost a year now since my daughter was tested allergic to gluten.

    At around $6 per loaf, GF bread from the store is pricey and usually rather awful in flavor. After some trial and error I’ve found a good recipe and making a loaf for lunches has become a weekly ritual.

    Almost always homemade is cheaper, tastier, and healthier. Thanks for the inspiration.

    Like

  18. Don’t forget to add the cost of electricity for the oven to the cost of your bread, too. Even so, it costs less for homemade. I make rolls for us and then freeze individually so that we only take out what we need. Sometimes I freeze individual slices from the loaves I make, too. Don’t use enhancer or wheat gluten, although at one time I did. Add a pinch of baking soda and a speck of ground ginger and the dough will do what you want. I also use only organic flour that I buy in bulk. Homemade is best. I don’t care what it is.

    Like

  19. I definitely prefer homemade too. I do it more for taste but cost savings are always nice too. I try to use a good mix of white whole wheat or full whole wheat to make it a little healthier. My boys are now addicted to homemade bread and can barely wait for it to come out of the oven!

    Like

    • I am gradually training them to like whole wheat. 🙂 I made a whole wheat no knead bread last week, and my son, Michael, was so sad when it was gone. That’s a first!

      Like

      • Homemade whole wheat is better than store bought anyway. Luckily my boys have always had whole wheat so they didn’t know better. White bread was a treat like baguettes or sometimes burger buns.

        Like

  20. Gosh! your bread looks amazing! I love the smell of fresh baked bread..best smell to have around the house 🙂 I’ll definitely try your recipe..thanks for sharing!

    Like

  21. Great post! I tend to prefer the simpler breads (flour, water, yeast, salt) for myself, but this looks like a great recipe of you’re trying to imitate a commercial loaf as you are doing. Especially the milk, which makes for much fluffier, richer sandwich bread. Thank you for doing such a detailed cost analysis!
    ~The Homesteading Hippy

    Like

  22. I LOVE this breakdown!! I’m going to share it with my husband. He’s always saying that when I make my homemade bread it costs more that the store bought stuff. My argument has always been, “Well, at least I know what has been put in my bread! And that’s worth the $.” Now I have a great post to back me up!! Thanks for the insight.

    Like

    • I’m so glad you found it helpful! In general, it is cheaper to make the same thing at home, especially if you buy in bulk. There are times I spend the same amount, but that’s because I add special or extra things to the homemade dishes. Basically, it’s better food for the same money (but it’s still usually cheaper).

      Like

  23. Pingback: Waste Not, Want Not: French Toast and Banana Bread | My Foray Into Food Storage

  24. My junior deerslayer loves to bake bread. It’s the best. She’s a freshman in highschool. Pair a hot, fresh slice of her bread with Kerrygold Irish butter (from grass-fed cows for the Paleo freaks) and you’ve got a treat to behold!

    Like

  25. Reblogged this on Holy Knees Homeschool Academy and commented:
    I don’t always get a chance to make homemade bread….though i love the smell and taste more than store bought. Here’s a good price comparison on if it’s worth it!!!!

    Like

  26. Pingback: Yup, It’s True. I’ll Own It. I’m A Procrastinator. | My Foray Into Food Storage

  27. Pingback: Procrastination Plight Transformed Into Yummy Caesar Croutons! | My Foray Into Food Storage

  28. Pingback: The Final Ground Beef Dish From My 20 Pound Stash, And It Can Be A Freezer Meal! | My Foray Into Food Storage

  29. Pingback: How Hard Can It Be To Seal Food In A Mylar Bag For Long Term Storage? | My Foray Into Food Storage

  30. Reblogged this on My Foray Into Food Storage and commented:

    One of my most popular posts, from my “Am I really saving money?” series.

    Like

  31. I make all bread products, including big pretzels, hotdog and hamburger buns, pizza crust, and many different kinds of breads with my Zojirushi bread machine. I haven’t purchased a pizza in a couple of decades. My cost for a huge, 14″ pizza is about $.75, because I make my own tomato sauce from home grown tomatoes.

    If anyone is interested, a great, and inexpensive source for dried herbs and things like coarse pretzel salt is

    http://www.sfherb.com/store/spices-culinary-herbs,category.asp

    Their price on catnip is fantastic, if you have cats. Sold by the pound! 😀

    Like

  32. I have flirted with and dabbled in breadmaking, even grinding my own wheat for awhile. I was sometimes scared off by the talk of breadmakers who make it sound like rocket science and brain surgery rolled into one…and me, an experienced baker! Your recipe and article encourage me to give it another try and stick to it for awhile…maybe it will become a habit. Thanks!

    Like

  33. Reblogged this on Snacks Making Snacks and commented:
    We find that flour stores better/longer giving us the ability to “store” bread long term.

    Very good article, only wish I could write as well. 🙂

    Like

  34. one breakfast homemade Sandwich please..i cannot wait.. fantastic job!

    Liked by 1 person

  35. Pingback: New, Improved, Super Easy Homemade White Bread! | My Foray Into Food Storage

Question? Comment? Please share with me!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s