This post answers one of the most basic questions for those looking to build food storage: How much food do I actually need? And how much will it cost? Enjoy!
Laurel Laurie Staten Nguyen Newhall, CA
If you had to go to the grocery store right now and buy all the food you need to keep you alive for one year, do you have any idea how much that would be?
Expensive?
I would guess that most of my readers do not know, because I didn’t for a long time. I felt like it must cost a huge, unattainable amount. It isn’t!
The key part of this question is the word SURVIVE. This is not the amount of food one needs to be happy or thrive. Here is a breakdown of the amounts needed for one person:
Grains (wheat, rice, etc.) – 400 pounds
Beans (any kind) – 60 pounds
Fats (cooking oil, butter, etc.) – 10 quarts (2 1/2 gallons)
Salt – 8 pounds
Powdered Milk – 16 pounds
Wheat and Flour
How much does this cost? Not as much as you’d think. I buy…
View original post 778 more words
May 27, 2014 at 1:44 pm
Problem is I can’t eat grains. I am on a mission to come up with a similar formula for someone like me who has a ton of food allergies. I essentially eat Paleo/Primal, so protein, veggies, fruits, nuts, seeds and healthy fats like coconut oil, olive oil and grass-fed organic butter. I figure lots of dehydrated meats, poultry, fish, veggies and fruits (single varieties, no “meals”). I also figure I’m going to have to raise a lot of my own, hence my chickens for eggs and meat and my plan to raise rabbits for meat. I am also not averse to eating bugs (did so in a survival course) if they can be made fairly unrecognizable (cricket protein is supposed to be awesome!).
LikeLiked by 1 person
May 27, 2014 at 7:56 pm
Thank you for this awesome info!
I would add the apple slices, extra beans, carrots & potatoes to the starter kit
LikeLike